Cena platyny

Od pogardy do zachwytu
Początki platyny były bardzo burzliwe, traktowana z pogardą od momentu jej znalezienia czyli XVIII wieku. Uznawana przez ludzi za bezwartościową odmianę srebra a następnie nastał XX wiek oraz stała się królową metali szlachetnych, jakiej nie sposób nie rozpoznać w pięknych jubilerskich wyrobach. Sama platyna występuje 30 razy rzadziej aniżeli złoto, ciesząc oko szlachetna bielą oraz srebrzystym blaskiem. Nie spotkamy jej w Europie, aczkolwiek szczególnie ją doceniamy za jej właściwości fizyczne oraz chemiczne.
Jak bardzo cenimy platynę ?
Najbardziej rzetelne informacje na temat ceny platyny można uzyskać za pośrednictwem Londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Kruszców którzy o 9:00 i 14:00 czasu lokalnego ustalają jej cenę.
Kwota platyny w stosunku do roku 2010 spadła o połowę. W wrześniu 2021 roku uncja platyny kosztuje 929,80USD. Uncja jest poza układową jednostką masy czy też objętości płynów, stosowana jako jednostka wagi metali szlachetnych, w przeliczeniu 1 uncja to 437,5 gramy. W porównaniu do całego miesiąca stawka platyny zanotowała spadek na wartości o 0,96% Jednak porównując jej cenę w przeciągu okresu 1 roku czasu tu też dostrzegamy spadek aczkolwiek mniejszy – wynosi on -0,48%.
Co faktycznie wpływa na cenę platyny
Cena platyny uzależniona jest od pokrewnych czynników, jakie oddziałują na wartość srebra czy złota. ale co tak rzeczywiście na nią wpływa ? Na cenę platyny oddziałują trendy ekonomiczne, rozwój technologiczny i inflacja. Jest to jednak bardzo intuicyjne dla nas, aczkolwiek to nie wszelkie czynniki.
Kwota platyny uzależniona jest także od wpływy Republiki Południowej Afryki i sektora motoryzacyjnego, co stanowi szczególnie unikatowe czynniki, a czemu one? RPA jest międzynarodowym liderem zasobów platyny, powstanie jakichkolwiek zawahań na ich rynku bezpośrednio wpływa na jej cenę. W motoryzacji platyna wykorzystywana jest do produkcji katalizatorów, szacunkowo aż połowa złóż takiego metalu jest tam stosowana, dlatego jeżeli rynek motoryzacyjny na świecie będzie osłabiony stawka platyny się zmieni.

This entry was posted in diesel Usługi and tagged . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz