Cena platyny

Cena platyny

Od pogardy do zachwytu
Początki platyny były bardzo burzliwe, traktowana z pogardą od momentu jej znalezienia czyli XVIII wieku. Uznawana przez ludzi za bezwartościową odmianę srebra a następnie nastał XX wiek oraz stała się królową metali szlachetnych, jakiej nie sposób nie rozpoznać w pięknych jubilerskich wyrobach. Sama platyna występuje 30 razy rzadziej aniżeli złoto, ciesząc oko szlachetna bielą oraz srebrzystym blaskiem. Nie spotkamy jej w Europie, aczkolwiek szczególnie ją doceniamy za jej właściwości fizyczne oraz chemiczne.
Jak bardzo cenimy platynę ?
Najbardziej rzetelne informacje na temat ceny platyny można uzyskać za pośrednictwem Londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Kruszców którzy o 9:00 i 14:00 czasu lokalnego ustalają jej cenę.
Kwota platyny w stosunku do roku 2010 spadła o połowę. W wrześniu 2021 roku uncja platyny kosztuje 929,80USD. Uncja jest poza układową jednostką masy czy też objętości płynów, stosowana jako jednostka wagi metali szlachetnych, w przeliczeniu 1 uncja to 437,5 gramy. W porównaniu do całego miesiąca stawka platyny zanotowała spadek na wartości o 0,96% Jednak porównując jej cenę w przeciągu okresu 1 roku czasu tu też dostrzegamy spadek aczkolwiek mniejszy – wynosi on -0,48%.
Co faktycznie wpływa na cenę platyny
Cena platyny uzależniona jest od pokrewnych czynników, jakie oddziałują na wartość srebra czy złota. ale co tak rzeczywiście na nią wpływa ? Na cenę platyny oddziałują trendy ekonomiczne, rozwój technologiczny i inflacja. Jest to jednak bardzo intuicyjne dla nas, aczkolwiek to nie wszelkie czynniki.
Kwota platyny uzależniona jest także od wpływy Republiki Południowej Afryki i sektora motoryzacyjnego, co stanowi szczególnie unikatowe czynniki, a czemu one? RPA jest międzynarodowym liderem zasobów platyny, powstanie jakichkolwiek zawahań na ich rynku bezpośrednio wpływa na jej cenę. W motoryzacji platyna wykorzystywana jest do produkcji katalizatorów, szacunkowo aż połowa złóż takiego metalu jest tam stosowana, dlatego jeżeli rynek motoryzacyjny na świecie będzie osłabiony stawka platyny się zmieni.


Ocena: 4/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 31 (ostatnio: 03.02.2017 14:52:53)
  • yahoo: 2 (ostatnio: 19.06.2016 06:52:46)

Podlinkuj wpis:
This entry was posted in diesel Usługi and tagged . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz